Jak zapobiegać krwawieniu dziąseł?

Dbając o higienę jamy ustnej, koncentrujemy się na zdrowiu zębów, ale często zapominamy o dziąsłach, które są fundamentem pięknego, zdrowego uśmiechu. A co zrobić kiedy podczas szczotkowania pojawiają się ślady krwi? Na szczęście, w aptekach znajdziemy kosmetyki specjalistyczne, które pomogą uporać się z tym problemem.

Dlaczego dziąsła krwawią? Czy warto sięgnąć po kosmetyki specjalistyczne?

Najbardziej oczywistym powodem krwawienia są po prostu mechaniczne uszkodzenie dziąsła, np. przez zbyt twardą szczoteczkę do zębów. Inne przyczyny to m.in.: niedobory witamin, problemy z krzepliwością krwi, cukrzyca, niektóre choroby wątroby czy niewłaściwe stosowanie leków przeciwzakrzepowych. Zanim sięgniemy po kosmetyki specjalistyczne, odwiedźmy stomatologa, który oceni, czy nie cierpimy na stany zapalne lub paradontozę, która prowadzi do odsłaniania szyjek zębów, ich chwiejności, a w końcowym stadium powoduje wypadanie zębów. Na krwawienie dziąseł narażone są kobiety w ciąży. W tym szczególnym okresie kobieta doświadcza szeregu zmian hormonalnych, które nie pozostają bez wpływu na wrażliwość zębów i narażenie dziąseł na infekcje. Narażeni są również palacze i diabetycy.

Czy rezygnować ze szczotkowania, gdy leci krew? Czy kosmetyki specjalistyczne pomogą?

Gdy dziąsła krwawią, denerwujmy się i chcemy zrezygnować z mycia zębów. Nie wolno jednak tego robić, a po prostu czynić to umiejętnie. Pamiętajmy, że aby usunąć osad i nieczystości, nie potrzebujemy dużej siły, wystarczy odpowiedni czas mycia oraz właściwa technika szczotkowania. Co zmienić? Przede wszystkim, używajmy odpowiednich kosmetyków specjalistycznych. Ponadto, twardą szczoteczkę wymieńmy na miękką, najlepiej z małą główką, gdyż taką łatwiej jest dotrzeć do trudno dostępnych powierzchni. Zwracajmy też uwagę na oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych za pomocą czyścików międzyzębowych, nici lub irygatorów dentystycznych.

Wybieramy kosmetyki specjalistyczne. Jaką pastę do zębów kupić?

Osoby z krwawiącymi dziąsłami na pewno poradzą sobie z problemem, gdyż można kupić odpowiednie kosmetyki specjalistyczne. Wybierajmy pasty zawierające składniki o szczególnych właściwościach. Mleczan glinu i kora dębu chronią przed krwawieniem dziąseł, działają ściągająco. Chlorheksydyna bisabolol działają bakteriostatycznie, a alantoina i ekstrakt z siemienia lnianego – regenerująco. W pastach tego typu znajdziemy także korę dębu, kwiat goździka, kwiat rumianku, liść mięty, liść szałwii, korzeń pięciornika oraz olejek miętowy. Działanie pasty warto uzupełnić bezalkoholowym płynem do płukania ust z tej samej serii. Jeżeli stan dziąseł się nie poprawia, odwiedźmy stomatologa, który może zaproponować skalking (usunięcie złogów nazębnych przy pomocy energii drgań ultradźwiękowych skalera), piaskowanie (skierowanie na całą powierzchnię zębów, specjalnie preparowanego piasku, pod wysokim ciśnieniem), kiretaż otwarty lub zamknięty, a także szynowanie zębów.

Zdrowe zęby i dziąsła to marzenie wielu z nas. Jeżeli dziąsła bolą i krwawią, skorzystajmy z kosmetyków specjalistycznych, które pomogą rozwiązać ten problem.

No comments yet

leave a comment

*

*

*