Wyspa Thassos – idealne miejsce na wakacje w Grecji

plaza na tropikach

Greckie wyspy kuszą swoją malowniczością i niesamowitą atmosferą. Wydawać by się mogło, że wiemy o nich już praktycznie wszystko i znamy każdą z nich. Jednak jak się okazuje, są wyspy mniej znane, a równie atrakcyjne od względem turystycznym jak chociażby Korfu czy Kefalonia. Jedną z takich wysp jest Thassos położona na Morzu Egejskim.

Jakie są podstawowe informacje o wyspie Thassos?

Jak to zostało wspomniane wyspa Thassos leży na Morzu Egejskim. Jest ona mniej znana niż inne wyspy należące do Grecji, a co za tym idzie, wybierając ją na wakacje mamy gwarancję spokoju i zacisznej atmosfery. Jest to miejsce wprost stworzone dla rodzin z dziećmi, a także osób chcących wypocząć z dala od zgiełku.

Nazwa wyspy występuje w kilku odmianach. Poszukując informacji o niej można spotkać się z takimi wersjami: Tasos, Thasos i Tazos. Ta ostatnia była używana często w Polsce. Thassos zaliczana jest do największych wysp należących do Grecji i jednocześnie wiele osób uważa ją za jedną z najpiękniejszych i najciekawszych pod względem atrakcyjności dla turystów.

Z wyspą wiąże się ciekawa legenda mówiąca o tym, że miał ją założyć syn mitycznego Feniksa – protoplasty narodu Fenicjan. To właśnie do imienia Thasusa ma się wywodzić nazwa wyspy.

Wyspa słynie w regionie z produkcji wybornych win, które zachwycają znawców trunku z całego świata. Jest to też wyspa posiadająca dobre zaplecze turystyczne oraz oferująca wiele atrakcji osobom, które zdecydują się na wypoczynek tutaj.

Jakie atrakcje czekają na turystów odwiedzających Thassos?

Thassos wyróżnia się znacznie na tle innych wysp Morza Egejskiego przede wszystkim tym, że większość jej powierzchni pokrywają lasy piniowe i dębowe. Można tutaj też spotkać okazy kasztanowców i platanów. Większość terenów jest zadbana, a władze troszczą się o to, by zachować unikalny charakter wyspy.

Tutejsze miasteczka mają zabudowę charakterystyczną dla całego regionu. Proste domy, wąskie, brukowane uliczki – to miejsca, które zachęcają do romantycznych spacerów. Podczas zwiedzania wyspy warto zawitać do Limenas – stolicy Thassos, gdzie jedną z największych atrakcji jest Muzeum Archeologiczne, gdzie można podziwiać eksponaty związane z historią wyspy i całego regionu Morza Egejskiego. W oddalonym o kilka kilometrów miasteczku Limenarii znajduje się Muzeum Etnograficzne, a także Muzeum Papageorgiu.

Wyspa stanowi też ciekawy punkt wycieczek dla osób wyznania katolickiego, gdyż w jednym z tutejszych monastyrów przechowywana jest ważna dla tej religii relikwia – gwóźdź, którym przebite zostało ciało Chrystusa w czasie ukrzyżowania.

Jednak wielu turystów wybiera Thassos z uwagi na przepiękne plaże, które uznawane są za jedna z najatrakcyjniejszych w regionie. Najwięcej pochlebnych opinii można usłyszeć o takich plażach jak Makriamos, Paradissos oraz Chrisi Amudia. Charakteryzują się one czystą, spokojną wodą oraz malowniczym położeniem. Są doskonałym miejscem do wypoczynku dla osób, które pragną rozpocząć swoją przygodę ze sportami wodnymi oraz nurkowaniem.

No comments yet

leave a comment

*

*

*