Jak wygląda praca kuriera?

jak wyglada praca kuriera

Polacy zamawiają przez Internet coraz częściej, a dzięki temu, że nie brakuje odbiorców, branża sklepów online stale się rozwija, powstaje ich coraz więcej, oferują ciekawe towary, poszerzają swój zasięg. W związku z tym praca kuriera jest obecnie niezwykle poszukiwana, ktoś musi bowiem dowozić zamawiane towary do klientów. Istnieje mnóstwo firm kurierskich, które stale zatrudniają nowych pracowników. Czy opłaca się być kurierem i czy praca ta należy do przyjemnych?

Wczesny poranek

Kurier musi być „rannym ptaszkiem”. Ma on obowiązek wstawić się w centrum logistycznym w godzinach porannych. Ponadto powinien mieć energię i otwarty umysł – będzie on bowiem musiał przez cały dzień wykonywania swojej pracy myśleć. Nie ma zatem czasu na zjedzenie śniadania, czy wypicia kawy.

Segregacja paczek

Po przyjściu do pracy, kurier zajmuje się segregowaniem przesyłek. Szuka on tych, które musi dostarczyć w dniu dzisiejszym. W tym miejscu pojawia się konieczność posiadania jednej z ważniejszych umiejętności w branży kurierskiej, jaką jest orientacja w terenie. Dostawca musi ułożyć trasę, jaką będzie się poruszał. Powinna ona być najszybsza i najkrótsza – nie ma tu miejsca na krążenie w kółko czy wracanie się do poprzedniego miejsca.

Samochód kuriera

Kolejną istotną rzeczą, jaką wykonuje kurier, jest ułożenie paczek w samochodzie. Nie może zrobić tego, nie planując wcześniej trasy. Powinien zatem tak umieścić przesyłki w samochodzie, aby te, które ma rozwieźć najwcześniej, znajdowały się najbliżej drzwi. Zaoszczędzi on wtedy czas, zarówno swój, jak i klienta. Samochód musi być oklejony – powinno się na nim znajdować logo firmy kurierskiej. Winien też być pakowny i mieć wymaganą ładowność.

Dostarczanie paczek

Po załadowaniu do samochodu wszystkich przesyłek, kurier zaczyna rozwozić paczki. Powinien upewnić się telefonicznie, czy odbiorca jest w umówionym miejscu po odbiór pakunku. Jeśli paczka jest zbyt ciężka, dostawca nie ma obowiązku zanosić jej pod drzwi. Różne firmy kurierskie mają swoje ograniczenia wagowe, zwykle za przesyłkę ciężką uważa się taką, której waga całkowita przekracza 30 kilogramów. Kiedy już kurier spotka się z odbiorcą, może natrafić na kilka problemów. Adresat może poprosić o sprawdzenie zawartości paczki przed podpisaniem odbioru, może też żądać sporządzenia protokołu szkody, a nawet odmówić przyjęcia przesyłki.

Cechy i umiejętności dobrego kuriera

Praca kuriera wymaga od niego odpowiedzialności. Nosi on przy sobie sporą ilość gotówki. W związku z tym narażony jest na kradzież lub zgubienie pieniędzy. Musi zatem mieć się na baczności. Oprócz odpowiedzialności powinien być sumienny. Mile widzianą umiejętnością w tym zawodzie jest znajomość księgowania i bankowości. Kurier często proszony jest o wystawianie faktur, wypełnia też różnego rodzaju druki i dokumenty. Trzeba być także  szybkim, kreatywnym i umieć współpracować z innymi. Umiejętność współpracy jest szczególnie wymagana na Poczcie Polskiej, która posiada swojego kuriera, znanego pod nazwą usługi Pocztex. Sukces zależy od szeregu osób pracujących na poczcie, od asystenta, przez kuriera po naczelnika. Niezwykle ciężką pracę posiada kurier wykonujący usługę Pocztex Kurier 48. Jest to bowiem najszybsza usługa świadczona przez Pocztę Polską. Wyżej wymienione cechy i umiejętności znacznie ułatwią pracę kurierowi.

No comments yet

leave a comment

*

*

*