Jak wybrać statyw do aparatu fotograficznego

Do aparatu fotograficznego można dokupić kilka rodzajów statywów. Dobry wybór jest o tyle ważny, że decydując się na zakup tańszego statywu, możemy zaopatrzyć się w taki, który ma udźwig jedynie 1,5kg, pomimo zapewnień producenta o zdecydowanie większej wytrzymałości. Dlatego lepiej dokładnie przemyśleć swój wybór i dokonać dobrego zakupu.

 

Rodzaje statywów

Najbardziej popularnym statywem fotograficznym jest trójnóg. Jest on najstabilniejszy z dostępnych statywów. Jednak w zależności od modelu, można spotkać się ze statywem przeznaczonym na aparaty kompaktowe z udźwigiem od 1 kg do nawet 30 kg dla bardziej zaawansowanego sprzętu. Zwróć uwagę na montaż głowicy w najtańszych statywach. Te najtańsze modele mają je na stałe przymocowane, dlatego w przypadku uszkodzenia koniecznie trzeba będzie wymienić cały statyw.

Statyw stołowy jest niewielkich rozmiarów, a swoją budową przypomina trójnóg. Przeznaczony do postawienia na stabilnej powierzchni. Ze względu na niewielkie rozmiary, maksymalnie do kilkunastu centymetrów nadaje się do robienia zdjęć blisko powierzchni. Ich niewątpliwą zaletą jest nie tylko rozmiar, ale i waga, dlatego można go wziąć wszędzie w plecaku.

Trzecim rodzajem statywu fotograficznego są monopody, które służą przede wszystkim jako pomoc w utrzymaniu stabilności aparatu podczas wykonywania fotografii przy dłuższej ogniskowej. Ze względu na prostą budową są łatwe w transporcie.

Do statywów fotograficznych należy zaliczyć także statywy kolumnowe, które są przeznaczone do studia. Ich duży ciężar, który osiąga niekiedy nawet kilkanaście kilogramów uniemożliwia swobodne jego przenoszenie, dlatego wyposażone są w podesty na kółkach. Dzięki temu statywy kolumnowe utrzymają duże aparaty studyjne.

Pisząc o statywach fotograficznych nie można pominąć  specjalistycznych uchwytów w formie przyssawki. Pozwalają one na przymocowanie sprzętu do drzwi samochodu, do szyby i innych tego typu miejsc.

Wiedz co kupujesz

Silhouette of a photographer like to travel and photography, tak

Aby aparat mógł być zamocowany na statywie, potrzebna jest głowica. Te najtańsze modele mają ją na stałe przymocowane, co w przypadku uszkodzenia skończy się kupnem nowego statywu.

Przyjrzyjmy się jednak rodzajom głowic wymiennych.

Przy kupnie statywu należy uważać na rodzaj zastosowanej głowicy, Najtańsze modele są wyposażone w plastikowe głowice dwuosiowe. Jak sama nazwa wskazuje, umożliwiają regulację  na dwóch płaszczyznach, góra-dół i na boki, dlatego nie są zalecane do fotografii. Zdecydowanie bliżej im do filmowania.

Najpopularniejszymi głowicami są głowice kulkowe, które umożliwiają dowolne ustawienie osi. Dzięki prostej i szybkiej obsłudze stosuje się je w każdym statywie. Wyeliminowały ona głowice trójosiowe, które pozwalały na ustawienie aparatu tylko w trzech osiach, wymagając jednocześnie odpowiedniego ustawienia pokrętła.

Statywy kulkowe nie nadają się do bardziej profesjonalnych zastosowań, ponieważ nie da się ich ustawić idealnie w jednej osi tak, jak byśmy tego chcieli. Do celów zawodowych koniecznie należy wyposażyć się w głowice przekładniowe, które stanowią zaawansowany wariant głowic trójosiowych. Precyzyjne ustawienia umożliwiają przekładnie ślimakowe za pomocą trzech przekręteł.

 

No comments yet

leave a comment

*

*

*