Sposoby na ból gardła

ból gardła

Najpierw coś drapie, dostajemy delikatnej chrypki, a potem już po prostu boli. To bardzo często pierwsze objawy poważniejszej infekcji, więc warto zająć się nimi od razu, a gdy zapalenie gadała zdąży się rozpędzić – wtedy warto znać sposoby na złagodzenie bólu. Nim pójdziesz do lekarza i wyjdziesz z plikiem recept, sprawdź, czy zawczasu nie uda ci się zażegnać niebezpieczeństwa samodzielnie.

Babcine sposoby na ból gardła

Jako że kiedyś apteki nie pękały w szwach od leków dostępnych bez recepty, więc nasze babki miały swoje sposoby na tego rodzaju dolegliwości. Jedna z nich pewnie cię zaskoczy: okładanie szyi gorącymi ziemniakami. Tak! Ugotuj kilka ziemniaków, następnie rozgnieć je nieco na ręczniku kuchennym, zawiń je w nim i otul tym okładem szyję. Gdy ziemniaki wystygną, wymień je. Okład musi sporo potrwać – zdążysz dogotować kilka porcji ziemniaków ?. Popijaj w tym czasie ciepłą herbatę z sokiem malinowym. To naprawdę działa.
Kolejnym sposobem są płukanki ziołowe. Najpopularniejsza – z okropnie gorzkiej, ale niezwykle skutecznej na ból gardła szałwii. Nadaje się tutaj także tymianek i rumianek. Przygotuj po prostu napar i gdy przestygnie na tyle, że jesteś w stanie go wypić – płucz gardło jak najdłużej – napar możesz przełknąć lub wypluć.
Nieco smaczniejszym rozwiązaniem jest picie gorącego mleka z miodem i czosnkiem. Napój nie może być cieplejszy niż 50 stopni, bo miód utraci swoje właściwości. Ma on bardzo intensywny zapach i smak, ale pomaga nie tylko na gardło, ale też stawia na nogi cały, poddający się już chorobie organizm.

Sposoby z innych kuchni i kultur

Nasi sąsiedzi z dalekiej północy -Skandynawowie od tysiąca lat znają roślinę nazywaną u nas porostem islandzkim. Roślina ta rośnie wyłącznie w zimnych rejonach świata, a ma znakomite właściwości powlekające, przeciwkaszlowe, przeciwzapalne, a nawet antybakteryjne i przeciwnowotworowe. Wyciąg z tej rośliny wyleczy nas z chrypki i da natychmiastową ulgę w bólu gardła. Z kolei kultura wschodu ma na tę niemiłą przypadłość inną roślinę – kłącza imbiru, które łatwo dostać już w tej chwili praktycznie w każdym sklepie spożywczym. Można pokroić imbir w plasterki i ssać je niczym tabletkę przeciwbólową. Jego przeciwzapalne działanie z całą pewnością pomoże. Jeśli smak jest dla ciebie zbyt intensywny, możesz dodać go do herbaty wraz z cytryną i miodem, zaś na nogi postawi praktycznie natychmiast całe kłącze wyciśnięte przez gazę zaprawione sokiem z cytryny i z łyżką miodu – bez wody – w formie szybkiego syropu. Co prawda w pierwszym momencie od intensywności smaku oczy otworzą się szeroko, ale krew zacznie krążyć szybciej i rozniesie drogocenne składniki po całym organizmie.
Domowe sposoby na ból gardła nie są żadnym zabobonem ani bajką. Ich działanie sprawdzali na sobie nasi dziadkowie albo sąsiedzi z innych krajów. Są naprawdę warte wypróbowania.

No comments yet

leave a comment

*

*

*