Renesans roweru. Na czym polega fenomen?

turystyka rowerowa

W dobie internetu, komputeryzacji, mechanizacji i dzikiego pędu technologicznego nagle rower stał się dobrem pożądanym. Powstaje coraz więcej dróg rowerowych, profesjonalnych sklepów, a na dwukółkach śmigają  dwulatkowie i emeryci. W czym tkwi fenomen? Gdzie należy szukać przyczyn renesansu dwukółek, którego jesteśmy świadkami i uczestnikami?

Historia kołem się toczy

Po zakończeniu II wojny światowej rower był w cenie. Z czasem, przynajmniej w Europie Zachodniej, postęp technologiczny i motoryzacyjny doprowadził, że marzenia o dwukółkach zostały zastąpione pojazdem napędzanym silnikiem spalinowym. W Polsce ten postęp został opóźniony, ale obecnie trend, moda na rower jest tak samo silna jak w całej Europie. Można śmiało stwierdzić, że rowerowa historia kołem się toczy i obecnie chęć posiadania dobrego roweru jest taka sama jak własnego samochodu, a rower przeżywa swoje najlepsze chwile w historii.

Co jest przyczyną?

Przyczyn mody na rower można doszukiwać się w trendzie zdrowego trybu życia. W Polsce modne jest bieganie. Liczba imprez organizowanych przez miasta, miasteczka i wsie jest tak duża, że właściwie można uczestniczyć w takich zawodach dla amatorów niemal przez cały rok – o ile czas i finanse na to pozwalają. Jednak zauważalny jest również trend, że wielu biegaczy, nawet maratończyków, po pewnym czasie przesiada się na rower. Jedni ze względu zdrowotnych, bieganie – zwłaszcza długodystansowe – obciąża stawy nóg, a rowerem możemy taką samą liczbę kilometrów pokonać bez bólu. Dla innych bieganie jest już niewystarczające, zbyt mało adrenaliny. Można powiedzieć, że jest to swojego rodzaju uzależnienie. Porzucają buty do biegania na rzecz roweru. I to nie byle jakiego. Od razu przesiadają się na rower MTB, aby przezwyciężać wzniesienia i trudno dostępne tereny lub na rowery szosowe, aby za jednym wyjściem z domu pokonać 150 km. Fenomen rowery w XXI wieku to zasługa również producentów wychodzących naprzeciw oczekiwaniom klientów. Już za przyzwoitą cenę możemy zaopatrzyć się w rower trekkingowy, crossowy, a dla bardziej wybrednych – szosowy lub szukających mocnych wrażeń – rower MTB. Jest jeszcze trzecia grupa użytkowników dwukółek. To cykliści poruszający się rowerem do pracy lub szkoły. Dla nich jest to sposób na zdrowie, lepszą kondycję i zaoszczędzanie pieniędzy lub bardziej ideologicznych – sposób na dbanie o środowisko naturalne. Można śmiało stwierdzić, że XXI wiek jest wiekiem renesansu roweru, ale przy użyciu nowoczesnych technologii zapewniających zdecydowanie komfortową i bezpieczniejszą jazdę. Również akcesoria dla rowerzystów, koszulki, spodenki, bidony, torby, sakwy, schowki na telefony komórkowe wprawiły, że wyprawy rowerowe stały się łatwiejsze do zorganizowania. Gdzie klasyczna czteroosobowa rodzina może w weekend wyrwać się po za miasto na rowerach pod namiot. Fenomen roweru tkwi w jego dostępności, liczba sklepów rowerowych stacjonarnych i internetowych sprawia, że kupno nowego roweru jeszcze nie było tak łatwe. Miejmy tylko nadzieję, że trend ten nie skończy się gwałtownie i kolejne pokolenia również będą zachwycały się prostotą przemieszczania się na dwóch kółkach.

No comments yet

leave a comment

*

*

*