Czy można wysyłać alkohol kurierem?

Czy można wysyłać alkohol kurierem?

Oczywiste jest, że nie można przewozić kurierem przedmiotów nielegalnych, takich jak broń palna, narkotyki, chronione zwierzęta i rośliny. Oprócz tego istnieje szereg przedmiotów będących wyłączonymi z przewozu, są to np.: substancje łatwopalne i żrące, organizmy żywe i martwe czy żywność i używki. Istnieją jednak wyjątki, w których firmy kurierskie zgadzają się na transport niektórych towarów. Jak natomiast jest z alkoholem?

Alkohol – i tak i nie

Wszelkiego rodzaju substancje płynne, w tym alkohol nie mogą być przewożone przez kurierów ze względu na niebezpieczeństwo skaleczenia się szkłem oraz łatwości uszkodzenia towaru. Tak sytuacja wygląda u klientów indywidualnych, natomiast w przypadku sklepów internetowych jest nieco inaczej. Mogą one bowiem podpisać umowę z daną firmą i swobodnie przesyłać alkohol i inne trunki. W związku z tym niektóre firmy kurierskie wprowadziły udogodnienia dla przedsiębiorców i właścicieli sklepów internetowych. UPS w 2009 roku zapewniło swoim klientom opakowania ochronne na butelki, dzięki czemu transport stał się bezpieczniejszy. Oczywiście istnieją ograniczenia – na terenie Unii Europejskiej zawartość alkoholu może wynosić do 70%, a jej pojemność maksymalna to 5 litrów.

Alkohol – tylko dla pełnoletnich

Jeśli spełnia się wymagania zawarte w powyższym fragmencie, a więc posiada się sklep internetowy, jest się przedsiębiorcą, bądź jednym ze wspólników, a także stosuje się ograniczenia co do ilości przewożonego alkoholu, istnieje jeszcze jeden warunek do spełnienia. Musi się być osobą pełnoletnią. Nie tylko nie może ona spożywać alkoholu, ale także zabroniony jest handel nim. To samo dotyczy odbiorców przesyłki – muszą oni mieć ukończone 18-21 lat ( w zależności od wymogów panujących w różnych krajach, w świetle prawa muszą być uznawani za pełnoletnich), ponieważ będzie wymagany od nich podpis potwierdzający odbiór paczki.

Obowiązkowo należy dołączyć do paczki wymagane dokumenty

Po spełnieniu wyżej wymienionych warunków, wymagane jest dołączenie do przesyłki odpowiedniej dokumentacji. W przypadku wysyłania paczki do krajów nienależących do Unii Europejskiej należy opłacić podatek akcyzowy, a do przesyłki dołączyć Uproszczony Dokument Towarzyszący. Jeśli natomiast nie zachodzi konieczność opłaty akcyzy, wtedy do przesyłki dołącza się Administracyjny Dokument Towarzyszący.

Dodatkowe oznaczenia

Aby zabezpieczyć przesyłkę przed uszkodzeniem można zaopatrzyć się w dodatkową usługę, polegającą na tym, że wybrana przez nas firma kurierska przykleja na paczkę etykietę: Ostrożnie szkło itp. Istnieje także możliwość samodzielnego oznaczenia przesyłki. Wystarczy wydrukować pobrane w Internecie darmowe naklejki informujące o delikatności zawartości paczki. Może to być napis: nie rzucać, góra – dół itp. Takie oznaczenia będą znakiem dla kuriera, żeby obchodził się  z daną przesyłką ostrożnie.

Podsumowanie

Osoby indywidualne nie mogą wysyłać alkoholu kurierem, natomiast sklepy internetowe mają taką możliwość tylko i wyłącznie po spełnieniu wyżej wymienionych wymogów.

No comments yet

leave a comment

*

*

*