Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?

pływanie
pływanie

Wiele osób z dużą wadą wzroku, które lubią sporty wodne zastanawia się, czy są jakieś przeciwwskazania do pływania w soczewkach kontaktowych? Jaki rodzaj jest odpowiedni do wody? Czy soczewki nie przeszkadzają w kąpieli na basenie lub w morzu? Postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania w dalszej części naszego poradnika.

Pływanie a soczewki kontaktowe

Jak wiadomo woda w morzu, jeziorze, czy na basenie nigdy nie jest krystalicznie czysta. Na soczewkach osiada nie tylko chlor, ale i różne zanieczyszczenia, wirusy, czy mikroorganizmy, które mogą spowodować poważne infekcje naszych oczu, a w najgorszym wypadku doprowadzić nawet do utraty wzroku (zapalenie rogówki spowodowane Acanthamoebą). Dlatego pamiętajmy, że każda soczewka, która miała bezpośredni kontakt ze zwykłą wodą (również tą z kranu), powinna zostać jak bezwzględnie wyrzucona. Jej ponowne założenie to duże ryzyko wystąpienia problemów z rogówką. Nigdy nie wkładajmy do pojemniczka ochronnego soczewek, w których wcześniej pływaliśmy w basenie, czy morzu, bo nie jesteśmy w stanie zdezynfekować ich w 100%. Nie bez powodu osoby, które wielokrotnie używają tych samych soczewek kontaktowych po wizycie na basenie mają zaczerwienione i podrażnione oczy.

Jakie soczewki są najlepsze do pływania?

Jak w takim razie uprawiać sport wodne, jeżeli posiadamy dużą wadę wzroku i bez soczewek, czy okularów niewiele widzimy? Zgodnie z zaleceniami okulistów możemy pływać w soczewkach kontaktowych tylko w jednym przypadku jeżeli są to soczewki do jednorazowego użytku, które wyrzucimy do kosza zaraz po wyjściu z wody. Jeśli soczewki jednodniowe ulegną zachlapaniu to nic się nie stanie, bo niedługo potem i tak się ich pozbędziemy, zakładając nową parę. Natomiast osoby, które planują nurkować, powinny także zaopatrzyć się w dodatkowe ochronne i bardzo szczelne okulary, gdyż zanurzona soczewka kontaktowa może po prostu spłynąć z naszego oka. Oczywiście najbezpieczniejszym wyborem dla oczu, jest zakup specjalnych gogli korekcyjnych do pływania. Warto wziąć pod uwagę również takie rozwiązanie.

O czym powinni jeszcze pamiętać użytkownicy soczewek?

Woda nie służy soczewkom, to już wiemy. Z tego względu nigdy nie używajmy wody z kranu do czyszczenia, czy przechowywania soczewek kontaktowych. Starajmy się też ściągać je przed braniem prysznica. Nie próbujmy również zaoszczędzić na preparatach do soczewek dolewając do płynu pielęgnacyjnego zwykłą wodę lub użytkując płyn z nieaktualnym terminem ważności. Takie nierozsądne praktyki mogą doprowadzić do poważnego stanu zapalnego gałki ocznej.

Podsumowując, możemy korzystać z kąpieli wodnych w jednodniowych soczewkach, jeżeli będziemy przestrzegać powyższych zasad. Odpowiednia higiena naszych oczu przy kontakcie z wodą uchroni nas przed wieloma bolesnymi i niebezpiecznymi infekcjami. Pamiętajmy, że mamy tylko dwoje oczu, dlatego warto się o nie troszczyć w każdej sytuacji.

No comments yet

leave a comment

*

*

*