Miejsca, które warto zwiedzić z rodziną

Planujesz rodzinne wakacje, a leżenie na plaży przez dwa tygodnie to nie Twoja bajka? Całe szczęście plaża to nie jedyne miejsce na udane wakacje (choć warto o nią zahaczyć choćby na jeden dzień). Można pójść śladami historii albo atrakcji turystycznych czy szlakami przyrodniczymi. Oto kilka pomysłów na udany wyjazd z dziećmi.

Rycerskim szlakiem

Jeśli ciągnie Cię nad polskie morze, ale boisz się brzydkiej pogody  albo po prostu leżenie na plaży nie jest dobrym pomysłem dla Twojej rodziny. Pomyśl o alternatywnej wersji wyprawy na północ. Będzie to wersja, która przypadnie do gustu szczególnie młodym rycerzom, Vikingom nieco starszym miłośnikom historii. Jeśli to pomysł dla Was, to koniecznie odwiedźcie Zamek w Malborku. Już sama budowla robi ogromne wrażenie, a świadome jej mocy miasto robi wszystko, by jeszcze uatrakcyjnić to miejsce – organizuje turnieje rycerskie pokazy walk i wiele innych atrakcji, a oprowadzający po zamku przewodnicy naprawdę kochają to miejsce i potrafią opowiadać historie od których włosy na karku stają dęba.

Blisko polskiego wybrzeża warto też wpaść na Wyspę Wolin, gdzie po dziś dzień stacjonują najprawdziwsi Vikingowie. No może nie są Skandynawami i na co dzień normalnie żyją i pracują, ale latam zmieniają się w prawdziwych wojowników i spędzają czas na walkach, ostrzeniu broni, doskonaleniu swojego rękodzieła i zabawianiu niewiast. Skansen Słowian i Wikingów jest najpiękniejszy podczas Festiwalu Wikingów, więc jeśli kochacie średniowieczne bitwy – jedźcie tam koniecznie całą rodziną.

Europejskie wakacje – Bułgaria

Może sam jako dziecko jeździłeś na wakacje do Bułgarii i pewnie wspominasz  gorący piasek i wyprawę do delfinarium. Dziś możesz spędzić wakacje w Bułgarii tak jak kiedyś, albo pokusić się o zobaczenie kawałka tego niesamowitego kraju. Szybko odkryjesz, że szerokie plaże to tylko czubek góry piękna, którego możesz tam doświadczyć.

Dobrym pomysłem będzie zatrzymanie się w nadmorskim hotelu – np. w znanych Złotych Piaskach i sprawdzonym przez polskich turystów Hotelu Malina, a gdy znudzi się (pewnie szybko) leżenie plackiem na boskiej plaży, możecie skorzystać z własnego lub lokalnych środków transportu i pojechać w głąb kraju. Najbliżej będzie do pozostałości po pierwszej stolicy Bułgarii – Pliski i pobliskiego, monstrualnego Jeźdźca z Madary – wielkiej rzeźby pierwszego, protobułgarskiego władcy. Nieco dalej, ale naprawdę wyprawa warta jest zachodu, pojechać można do miasta o nazwie Veliko Tyrnovo. To jedno z najstarszych miast w Bułgarii (a mówimy jeszcze o czasach starożytnych – XIII w p.n.e.). Położone jest malowniczo u podnóży Starej Płaniny i nad rzeką Jantrą – czerwone dachy domów wyłaniają się z zieleni nad rzeką i pną wysoko w górę. Tu w pigułce zobaczysz, poznasz i poczujesz całą historię tego regionu Europy. I koniecznie spróbujcie lokalnych przysmaków!

Wcale nie musicie robić tego co wszyscy turyści, by dobrze wypocząć i świetnie się bawić. Wybierzcie swoje własne szlaki, a w kurortach bądźcie tylko gośćmi. Takie podróżowanie z rodziną smakuje najlepiej.

No comments yet

leave a comment

*

*

*