Jak wybrać dobre biuro podróży?

Ostatnie lata pokazały gorzką prawdę – nawet duże biura turystyczne mogą w każdej chwili ogłosić upadłość. By uniknąć niemiłej sytuacji związanej z natychmiastowym powrotem do domu lub, co gorsza, z brakiem możliwości wyjazdu w ogóle, warto dowiedzieć się kilku prostych zasad, którymi należy kierować się podczas wyboru biura podróży.

Jak sprawdzić rzetelność firmy?

Zanim wskażemy sobie kierunek wyjazdu, należy przede wszystkim odpowiednio wybrać biuro podróży. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ podczas weryfikacji wierzytelności biura podróży należy brać pod uwagę kilka ważnych aspektów.

Pierwszym miejscem, które powinno zostać przez nas sprawdzone, jest KRS, a więc Krajowy Rejestr Sądowy. Warto sprawdzić informacje zawarte w sprawozdaniach finansowych. Ponadto warto również sprawdzić czy dane biuro ma oparcie finansowe w działalności niezwiązanej z turystyką. W razie jakichkolwiek problemów, szanse na zwrot pieniędzy i wypłacenie odszkodowania wzrasta.

Równie prostą, a jakże istotną weryfikacją jest sprawdzenie, czy dana firma działa legalnie. Wystarczy wejść na centralny rejestr prowadzony przez Ministerstwo Sportu i Rozrywki. Również Urzędy Marszałkowskie prowadzą takie rejestry. Każdy zainteresowany turysta może znaleźć w nich ogólne informacje o biurze, działalności oraz wysokości ubezpieczenia, jakie oferuje swoim klientom, w razie nieplanowanych problemów.

Ponadto warto poczytać opinie o danej firmie, jednak nie opierajmy się na komentarzach pochodzących z jednej strony czy forum. Pamiętajmy, że w Internecie nietrudno o fałszerstwo, nawet opinii. Jeżeli zbyt dużo komentarzy jest pozytywnych, przy kilku zatrważająco negatywnych, może być to wynik prowadzonych działań z zakresu marketingu szeptanego. Warto zatem poprzeglądać kilka stron, by znaleźć złoty środek i nie stać się ofiarą dobrze przeprowadzonej kampanii marketingowej. Zasięgnijmy również opinii u znajomych, którzy są bardziej wiarygodnym i sprawdzonym źródłem.

Couple in travel agency booking vacation trip

Przydatne są też wszelkiego rodzaju rankingi, gdzie zestawiane są obok siebie firmy konkurujące. Bardzo często pokazują one jak dana firma klaruje się na tle pozostałych. Szczególnie przydatne są te, które w sposób punktowy pokazują poszczególne usługi i poziom ich realizacji.

Istotne jest również ubezpieczenie. Obecnie każde biuro podróży powinno oferować swoim klientom taką opcję. To swego rodzaju zabezpieczenie, które umożliwia wykonywanie pewnych czynności, jak np. powrót turystów do kraju czy zaspokojenie pozostałych roszczeń.

Na co zwracać uwagę podczas podpisywania umowy z biurem podróży?

Każdą umowę należy dokładnie przeczytać, ponieważ może czaić się w niej zapis, który całkowicie odmieni wydźwięk ogółu. Umowa ma być dla nas klarownym dokumentem, a jeżeli jakieś informacje są dla nas niejasne, biuro ma obowiązek przetłumaczenia ich na bardziej zrozumiały język.

Warto zapoznać się przede wszystkim z procedurami jakie obowiązują w przypadku gdy biuro np. upada. Jeżeli jakieś elementy są dla nas niezrozumiałe lub budzą naszą wątpliwość, nie podpisujmy umowy. Jest ona obowiązującym dokumentem, zarówno dla nas, jako osób korzystających z usług biura, jak i dla samego biura.

Godnym polecenia biurem podróży jest biuro podroży PlusWakacje.pl

    comments (1)
  • written by Wićka 4 czerwca 2018 12:22

    Przede wszystkim, trzeba zdecyować się na sprawdzone biuro podróży – w moim przypadku od lat sprawdza się Itaka, która jest po prostu niezastąpiona 🙂

leave a comment

*

*

*