Grecja kontynentalna czy wyspy greckie? Co wybrać na wakacje?

wakacje w grecji

To jeden z najpiękniejszych zakątków świata. Na wakacje do Grecji powinien wybrać się każdy, kto choć raz pragnie doświadczyć prawdziwego raju na Ziemi. Biały piasek, wspaniała pogoda i monumentalne zabytki to gwarancja świetnie spędzonego czasu. Ale co wybrać – malownicze wyspy, czy może kontynentalną część ojczyzny starożytnych filozofów?

Grecja, zwana w starożytności Helladą, to kolebka naszej kultury. Spędzony tam urlop będzie okazją nie tylko do relaksującego wypoczynku na pięknej plaży, ale również do aktywnego zwiedzania fundamentów europejskiej tożsamości. Poza zachwycającą roślinnością, niepowtarzalnym błękitem wody i nieba wczasy w Grecji to także ludzie, bogata kultura i wielowiekowa tradycja. Nie sposób zwiedzić tego kraju nie poświęcając czasu na poznanie każdego z tych aspektów.

Co to właściwie jest „Grecja kontynentalna”?

Kontynentalna część kraju składa się z południowego krańca Półwyspu Bałkańskiego, a także z oddzielonego od niego Kanałem Korynckim Półwyspu Peloponez. Wczasy w Grecji położonej na stałym lądzie, to 14880 km linii brzegowej, czyli 14880 km bajecznych plaż, skalistych wybrzeży i zapierających dech w piersi widoków. To sąsiedztwo aż czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, na zachodzie Jońskiego oraz Śródziemnego na jej południowym krańcu, a także sąsiedztwo czterech państw. Grecja kontynentalna to jednak przede wszystkim wspaniałe zabytki, o których każdy słyszał z pewnością niejednokrotnie.

Co trzeba zobaczyć spędzając wczasy w Grecji?

W centralnej części kraju położone są Meteory – niezwykły masyw skalny (z greckiego nazwa ta oznacza „zawieszony w niebie”). W XIV wieku powstał tam majestatyczny kompleks prawosławnych klasztorów, składający się pierwotnie z dwudziestu czterech budynków. Do dziś przetrwało ich siedem, a dzięki wybudowanym schodom i pomostom spędzający wczasy w Grecji turyści mogą podziwiać ten spektakularny zabytek.

Wybierając się na wakacje do Grecji nie sposób nie odwiedzić gospodarza. Mowa oczywiście o bogu Zeusie – ojcu całej Hellady. Adres jest znany chyba każdemu – to oczywiście Olimp. Ten najwyższy w kraju masyw otacza malowniczy park narodowy, oferujący doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku. Olimpu nie należy mylić z Olimpią: położonym na Peloponezie miasteczkiem, w którym niemal trzy tysiące lat temu narodziły się Igrzyska Olimpijskie. Ruiny antycznego stadionu to punkt kontrolny na trasie każdego miłośnika sportu i zdrowej rywalizacji.

Pozycją obowiązkową są też oczywiście Ateny – stolica Grecji i kolebka demokracji. Święte wzgórze Akropol z ruinami monumentalnych świątyń, Odeon Heroda Attyka – największy i najbardziej okazały starożytny amfiteatr, ruiny Agory – centrum życia starożytnych ateńczyków, czy też Łuk Hadriana – to zaledwie kilka pozycji z długiej listy niepowtarzalnych zabytków, które koniecznie zobaczyć trzeba będąc w Atenach. Po trudach związanych ze zwiedzaniem warto wypocząć na malowniczych wybrzeżach greckich – np. Chalkidiki, gdzie lazurowe morze i biały piasek zagwarantują relaks na najwyższym poziomie.

A może greckie wyspy?

Grecja to ok. 2500 malowniczych wysp. Każda z nich to niepowtarzalna feeria barw, mieszanka smaków i kolorów, zapewniająca niesamowite wrażenia dla wszystkich zmysłów. Najpopularniejszymi kierunkami dla wybierających się na wakacje do Grecji od lat są Rodos, Korfu, Zakintos, Kos i Mykonos. Bajeczne plaże i nieskazitelnie czysta woda pozwalają na obcowanie z naturą w nieznanym dotąd wymiarze. To raj dla miłośników nurkowania, snorkelingu (nurkowania z rurką), czy po prostu wylegiwania się na plaży.

Ale niech nie zmyli Was wyspiarski charakter – także tu znaleźć można moc wartych zobaczenia miejsc. Na Korfu zapierające dech w piersiach przyroda zachęca do pieszych wędrówek. Na Zakynthos koniecznie trzeba zobaczyć Zatokę Wraku. Ta dostępna wyłącznie od strony morza malownicza zatoka stała się wizytówką Grecji. Nic dziwnego – białe skały, niezwykle błękitne morze i główny bohater: wrak, stanowią niespotykane w żadnym innym zakątku świata połączenie. Rodos z kolei obfituje w zabytki, na czele ze starówką wpisaną na listę Unesco. Każda z wysp posiada swoją niepowtarzalną ofertę.

Co wybrać: wyspy czy kontynent?

Dla osób wybierających się po raz pierwszy na wakacje do Grecji optymalnym rozwiązaniem będzie kontynent. Nie brakuje tam ani zabytków, zapewniających urozmaicenie, ani też malowniczych plaż, na których można wypocząć oddając się słodkiemu lenistwu. Wczasy w Grecji kontynentalnej to połączenie wszystkich atutów tego niezwykłego kraju.

No comments yet

leave a comment

*

*

*