Czy astygmatyk jest skazany na okulary?

soczewki

Jeszcze do niedawna osoby, u których zdiagnozowany został astygmatyzm nie mogły korzystać z wygody jaką jest noszenie szkieł kontaktowych. Tę wadę wzroku można było korygować wyłącznie za pomocą okularów. Dzięki współczesnemu rozwojowi technologicznemu astygmatycy nie są już skazani na ich noszenie. Soczewki są w wielu przypadkach wygodniejsze i praktyczniejsze w codziennym użytkowaniu.

Astygmatyzm – co to takiego?

Astygmatyzm to jedna z najczęściej diagnozowanych wad wzroku, zaraz po krótko i dalekowzroczności. Osoba cierpiąca na to schorzenie widzi świat w sposób niewyraźny i zamglony w różnych osiach widzenia. Skąd się bierze nieostry obraz? Jego przyczyną jest nieregularny kształt rogówki, co powoduje, że wiązka promieni światła wpadających do oka po złamaniu się skupia się w dwóch punktach. Rogówka osoby ze zdiagnozowanym astygmatyzmem ma wydłużony kształt. U osób, które nie mają astygmatyzmu rogówka jest okrągła a promienie skupiają się w tylko w jednym punkcie, na siatkówce. Nieostre widzenie może pojawiać się zarówno w przypadku obrazów znajdujących się blisko, jak i daleko i powodować trudności z czytaniem. Tym dolegliwościom często towarzyszą również bóle głowy i napięcie oczu. Nie znaleziono jeszcze dokładnej przyczyny pojawienia się tej choroby, przypuszcza się jednak, że może być ona dziedziczna.soczewki

Soczewki dla astygmatyków

Astygmatyzm można leczyć na kilka sposobów. Jednym z nich jest noszenie szkieł kontaktowych. Wcześniej tę wadę korygowało się wyłącznie za pomocą okularów ze szkłami cylindrycznymi. Astygmatyk chcący nosić soczewki musi zdecydować się na ich specjalny rodzaj, mianowicie na soczewki toryczne. Tak samo jak szkła w okularach są one cylindryczne. Ich wynalezienie okazało się prawdziwą rewolucją w życiu osób cierpiących na to schorzenie. Znacznie ułatwiły ich codzienne życie, zwłaszcza osobom aktywnym i uprawiającym sporty. Z soczewek torycznych korzysta się w taki sam sposób jak z normalnych soczewek. Okuliści często zwracają uwagę w przypadku astygmatyzmu na przewagę szkieł kontaktowych nad okularami. Nie powodują one zniekształcenia (powiększenia bądź zmniejszenia) widzianego obrazu, jak ma to miejsce w przypadku szkieł okularowych.

Wada astygmatyzmu jest w dzisiejszych czasach coraz powszechniejsza. Osoby, u których zdiagnozowano astygmatyzm nie są już skazane na noszenie okularów. Dzięki rozwojowi nauki wynaleziono specjalne soczewki toryczne, stworzone specjalnie z myślą o tej wadzie wzroku.

No comments yet

leave a comment

*

*

*